salmar
04 خرداد 1402 - 10:30

اختصاص یک‌هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال مددجویان

گرمی- مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل از اختصاص یک‌هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال‌جاری برای ایجاد اشتغال در بین مددجویان کمیته امداد استان اردبیل خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا حسین‌نژاد شامگاه سه‌شنبه در سفر به شهرستان گرمی که با همراهی شورای معاونان برگزار شد، اظهار کرد: دهه کرامت و فرا رسیدن میلاد امام هشتم را تبریک می‌گوئیم و افتخار ایرانی‌ها بر میزبانی از ضامن آهو است.

وی سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر را گرامی داشت و تصریح کرد: ما در مقابل شهدا و ایثارگران که در خلق چنین حماسه‌های بی‌بدیل جان در طبق اخلاص گذاشتند، احساس مسئولیت می‌کنیم و بر این باوریم باید در نهایت درجه ایثار و گذشت در سنگر خدمت‌رسانی حاضر باشیم.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل سفرهای شهرستانی را به صورت مستمر و هفتگی با همراهی شورای معاونان و مدیران کمیته امداد به شهرستان‌های مختلف یادآور شد و گفت: هدف از این سفرها انسجام‌بخشی بیشتر به فعالیت‌ها و بازدید از اقدامات انجام شده است تا در قالب یک اکیپ تخصصی این بازدیدها و بازرسی‌ها به صورت دقیق انجام شده و فعالیت‌های متنوع کمیته امداد در مناطق مختلف استان مورد رصد و پایش قرار گیرد.

حسین‌نژاد افزود: سومین سفر شهرستانی را به گرمی با همراهی معاونان و مدیران کمیته امداد انجام دادیم که در این شهرستان با توجه به شرایط محرومیت کارها با همگرایی، وحدت و همدلی بیشتر به شکل مطلوب به پیش می‌رود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: کارکنان کمیته امداد باید قدر خدمت‌رسانی به محروم‌ترین اقشار را غنیمت بدانند و این خدمت‌رسانی و امید دادن به گروه‌های نیازمند را توفیقی الهی بدانند.

حسین‌نژاد اضافه کرد: پرسنل کمیته امداد در رفع نیاز نیازمندان و گره‌گشایی از مشکلات آنها به حرکتی ارزشمند دست می‌زنند تا با انجام خدمت صادقانه زمینه جلب رضایت عموم مردم به ویژه نیازمندان فراهم آید.

خدمت‌رسانی‌ها نباید آلوده به بدخلقی شود

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل بیان کرد: شایسته است با صبر و حوصله در گره‌گشایی از مشکلات در سنگر خدمت‌رسانی حاضر باشیم و اجازه ندهیم این خدمات آلوده به بدخلقی‌ها و بداخلاقی‌ها باشد.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: بهتر است با حسن خلق و صبر و تحمل خدمت‌رسانی بی‌منت مورد توجه مدیران و مسئولان مختلف به ویژه کمیته امداد قرار گیرد.

حسین‌نژاد تصریح کرد: آحاد مردم به ویژه نیازمندان ولی نعمتان ما هستند و باید قدر این ولی نعمت‌ها را بیشتر و بهتر از گذشته بدانیم.

آمار جامعه هدف در گرمی ۲ برابر میانگین استانی است

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل گفت: جامعه هدف کمیته امداد در شهرستان مرزی و محروم گرمی ۲ برابر میانگین متوسط استانی است و این موضوع جای تأمل بیشتری دارد.

وی افزود: در استان اردبیل ۱۱ درصد خانوارها تحت پوشش کمیته امداد هستند که در گرمی این رقم به ۲۳ درصد می‌رسد و از نظر جمعیتی نیز در حالی که در استان ۷.۱ دهم جمعیت تحت پوشش کمیته امداد هستند، در شهرستان گرمی این میزان ۱۴ درصد است.

حسین‌نژاد ضرورت بها دادن به موضوع خودکفایی خانوارها و توانمندسازی این خانوارها را یادآور شد و خاطرنشان کرد: باید به سمت خودکفایی و توانمندسازی خانواده‌ها حرکت کنیم تا از جمعیت تحت پوشش کاسته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: باید طرح پایش مددجویان کمیته امداد به شکل واقعی عملیاتی شود تا افرادی که وضعیت درآمدی و مالی مناسب دارند، از پوشش این نهاد خارج شوند.

حسین‌نژاد به موضوع اشتغال به عنوان بزرگترین مأموریت کمیته امداد اشاره کرد و ادامه داد: ما در شهرستان گرمی به ۴۴۷ مددجو تسهیلات به ارزش ۳۴ میلیارد تومان پرداخت کردیم که قطعاً با تعامل امداد با مسئولان شهرستانی و استانی، کارگروه‌های اشتغال و همراهی بانک‌ها این میزان تسهیلات افزایش پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: امسال قرار است ۲ برابر اشتغال سال گذشته ایجاد فرصت‌های کارآفرینی و کسب و کار را در استان شاهد باشیم که پیش‌بینی می‌شود رقم پرداختی ۴۳۰ میلیارد تومان تسهیلات در سال‌جاری به بیش از یک‌هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

حسین‌نژاد در ادامه اظهار کرد: در حوزه عمران و ساخت مسکن نیز قرار است تا پایان امسال تمامی مددجویان ساکن در روستاها از مسکن ایمن و مناسب بهره‌مند شوند که تاکید بر عملیاتی شدن این طرح بزرگ است.

همکاری بنیاد علوی در ساخت مسکن مددجویان گرمی

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل در دیدار با فرماندار شهرستان گرمی نیز با بیان اینکه در حوزه اشتغال پرداخت تسهیلات ادامه پیدا می‌کند، تصریح کرد: در استان اردبیل سال گذشته برای پنج هزار و ۴۰۰ نفر اشتغال ایجاد شد که پرداختی تسهیلات بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی، تبصره ۱۶ و ۱۸ و منابع استانی بوده است.

وی گفت: امسال قرار است ۵۰ درصد ظرفیت اشتغال در کمیته امداد ارتقا یابد که امیدواریم با همکاری فرمانداران بستر و زمینه تحقق این میزان اشتغال فراهم آید.

حسین‌نژاد افزود: در بحث مسکن که دغدغه عمده گروه‌های آسیب‌پذیر است، ۶۵۰ واحد مسکن در مرحله احداث است که بخشی از این واحدها سال گذشته به مرحله افتتاح رسید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در شهرستان گرمی و با همکاری بنیاد علوی ساخت مسکن برای محرومان آغاز شده و از تعداد ۴۰۱ واحد مسکن احداثی در گرمی، انگوت، کوثر و مشگین‌شهر تعدادی از این واحدها در سال‌جاری آماده بهره‌برداری خواهد شد.

حسین‌نژاد اضافه کرد: در قالب تفاهمنامه‌ای با سپاه و بنیاد مسکن نیز ساخت واحدهای مسکونی شروع شده و ۳۸۰ واحد پایان سال گذشته افتتاح کردیم و قرار است مابقی واحدهای در حال احداث نیز تکمیل و آماده بهره‌برداری شود.

وی بیان کرد: در کنار پرداخت ۷۰ میلیون تومان کمک بلاعوض کمیته امداد، ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات نیز از طریق بنیاد مسکن به مددجویان روستایی پرداخت می‌شود تا ساخت واحدها در متراژ ۵۰ متر با نظارت فنی کمیته امداد هر چه سریع‌تر به اتمام برسد.

حسین‌نژاد با قدردانی از فرمانداری گرمی در تحویل زمین برای ۵۵ واحد احداثی در قالب طرح نهضت ملی مسکن اظهار کرد: در این زمینه اقدامات خوبی به همت دولت سیزدهم آغاز شده و انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر این واحدها به سرانجام برسد.

پرداختی تبصره ۱۶ به ۶۵۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل همچنین در دیدار با امام جمعه شهرستان گرمی تصریح کرد: ۸۳ درصد برنامه‌های اشتغال با پرداخت تسهیلات برای مددجویان کمیته امداد در سال گذشته تحقق پیدا کرد.

وی گفت: از محل تبصره ۱۶ در حوزه اشتغال پرداخت تسهیلات به میزان ۳۴۰ میلیارد تومان را شاهد بودیم و از منابع خود امداد ۱۶ میلیارد تومان، تبصره ۱۸ به میزان ۲۸ میلیارد تومان و در مجموع با پرداخت ۴۰۰ میلیارد تومان منابع اشتغال پنج هزار و ۴۰۰ نفر تحققی عینی پیدا کرد.

حسین‌نژاد فرصت اشتغال ایجاد شده را بیش از هفت هزار و ۳۰۰ مورد اعلام کرد و افزود: از محل تبصره ۱۶ قرار است پرداختی تسهیلات از ۴۳۰ میلیارد تومان امسال به ۶۵۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

وی از بیکاری به عنوان اساس تمام ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی یاد کرد و ادامه داد: با وحدت رویه‌ای که بین مسئولان و مدیران بانکی به وجود می‌آید، امیدواریم پرداخت تسهیلات به سرعت انجام شده و اشتغال مورد نظر تحقق پیداکند.

حسین‌نژاد خاطرنشان کرد: امیدواریم استاندار اردبیل نیز ۲۷۰ میلیارد تومان تسهیلات برای مددجویان کمیته امداد عنایت کند.

وی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: ۹۵۰ میلیارد تومان امسال تسهیلات کم بهره برای پنج دهک پایین پرداخت می‌شود که این پرداختی‌ها قطعاً تا پایان سال به سرانجام خواهد رسید.

حسین‌نژاد با ارائه آماری از فعالیت‌های کمیته امداد در ماه مبارک رمضان امسال بیان کرد: ۲۴ میلیارد تومان کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کردیم و بدون ریالی اعتبار دولتی موفق شدیم ۱۹ هزار سبد غذایی، ۱۱۲ هزار پرس غذای گرم و ۵۴ هزار افطاری ساده را برپا و به یاری نیازمندان بشتابیم.

حرکت‌های جهادی و امدادگرانه همکاران بی‌نظیر است

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل در ادامه جلسه شورای مدیران با تبریک سوم خرداد آزادسازی خرمشهر، از این روز به عنوان نقطه عطف تاریخی ملت ایران یاد کرد و گفت: مردم مؤمن و انقلابی ایران به همت فرزندان رشید خود در این روز حماسه تاریخی خلق کردند که در تاریخ جهان و این کشور ماندگار خواهد شد.

وی اظهار کرد: استان اردبیل امسال به نام سه هزار و ۴۰۰ شهید مزین است و ما امدادگران در کنار کارهای جهادی، با روحیه بسیجی حاضر شده و سعی می‌کنیم رضایت گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه را فراهم کنیم.

حسین‌نژاد با قدردانی از فعالیت‌های خوب روابط عمومی و تولید اخبار مناسب و با کیفیت تصریح کرد: این اخبار امیدبخش می‌تواند خوراک خبری برای سایر رسانه‌ها باشد که جا دارد از زحمات و تلاش‌های مجموعه روابط عمومی کمیته امداد قدردانی و تشکر کنیم.

وی ضرورت سرعت دادن به کار پایش مددجویان واقعی را تا آخر خردادماه یادآور شد و افزود: ما در ایام پیش رو مناسبت‌ها و برنامه‌های متنوعی را برگزار خواهیم کرد که به احتمال زیاد با سفر رئیس کمیته امداد در جریان برگزاری کنگره شهدای استان، افتتاح مسکن و تجلیل از مؤسسات و خیریه‌ها را شاهد باشیم.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل اضافه کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی‌ها و مشورت‌هایی که در حوزه‌های مختلف با محوریت شورای مدیران استانی انجام می‌شود، کارها را به شکل مطلوب و شایسته به پیش ببریم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1237240